October – November

EUROPE FILM FESTIVAL U.K.

THE WINNERS OF THE OCTOBER – NOVEMBER SESSION

BEST FILM

The Ticket to Be – Joachim H. Böttcher

BEST MOBILE FILM

Operación Banana, the Formula / Leonidas Stanescu

BEST DOCUMENTARY

Mangroves: Nature’s Hardy Foot Soldiers – Sajeed Naduthody

BEST ANIMATION

The Erl-King / Ilona Schadauer

Original name: Der Erlkönig

BEST COMEDY

The Prodigal Parents – Shorni Hardy

BEST DRAMA

Waiting For Nicko – Howard Perry

BEST HORROR / MYSTERY / CRIME

Boudoir – Ted Temny (Timur Temnikov)

BEST SCI-FI / FANTASY / ACTION

THE GOLDEN RING PORTAL – Gerry Manus

BEST ACTOR

More awake than you could dream of / Mystery in the Ortsmuseum Binningen – Werner Beetschen

Actor: Urs B. Mäglin

BEST ACTRESS

The Therapy – Hannia Guillen

Director: Daniel Aurelio

BEST TRAILER

ARLECCHINO and the Carnival of Venice – Jessica Anna Festa and Giovanni Festa

BEST POSTER

Mother Earth – Tobias Böttjer

BEST CREATIVE

The Invitation (Die Einladung) – Thorsten Schade

BEST DIRECTOR

Like Mother – Lucie Podobska

BEST CINEMATOGRAPHY

Two to Two to Two Two – Director Vasanth P

BEST SOUNDTRACK

Ain’t God Alright – Rasheed Lanier, Andrew J. Bullard IV

BEST EDITING

Take a trip – Christos Karakasis

BEST VISUAL EFFECTS

Manasanamaha – Deepak reddy

BEST MAKE-UP

MØRD – Satanas- Toby Wulff

JURY SPECIAL AWARDS OF THE OCTOBER – NOVEMBER SESSION

BEST FILM

Gutrugooooo – Kishan Badarinath

BEST MOBILE FILM

Law of Retribution – Joseph Palmer

BEST DOCUMENTARY

Psychology of Migration 30″ – Ferhat Atik

BEST ANIMATION

Art Is Angst – Björn Granberg Ahlmark

BEST COMEDY

Quarantraining – Ashley Landrieu

BEST DRAMA

GREY – Mann Shah

BEST HORROR / MYSTERY / CRIME

When The Ticking Stops – Barbara Spevack

BEST SCI-FI / FANTASY / ACTION

The Voice of the Wind – Nathan Mouret

BEST ACTOR

Can You Breathe – Devon Moyer

Director – James C Newman

BEST ACTRESS

Prom Date – Amelia Gabbard

Director: James Buck

BEST TRAILER

Ebersberg -/Season III – Trar – Manuel Weiss

BEST CREATIVE

Just a Friendly Obsession – George Ayvazyan

BEST DIRECTOR

Babička – Sayjal Purohit

BEST CINEMATOGRAPHY

God Spelled Backwards – Kofi A. Ntiforo

BEST EDITING

The Hole – Muyun Zhou

BEST MAKE-UP

The Orthodox – Nike Johnston

Director: John Perivolaris