THE WINNERS OF THE OCTOBER – NOVEMBER SESSION
(November 2020)
BEST FILM
The Ticket to Be – Joachim H. Böttcher
BEST MOBILE FILM
Operación Banana, the Formula / Leonidas Stanescu
BEST DOCUMENTARY
Mangroves: Nature’s Hardy Foot Soldiers – Sajeed Naduthody
BEST ANIMATION
The Erl-King / Ilona Schadauer
Original name: Der Erlkönig
BEST COMEDY
The Prodigal Parents – Shorni Hardy
BEST DRAMA
Waiting For Nicko – Howard Perry
BEST HORROR / MYSTERY / CRIME
Boudoir – Ted Temny (Timur Temnikov)
BEST SCI-FI / FANTASY / ACTION
THE GOLDEN RING PORTAL – Gerry Manus
BEST ACTOR
More awake than you could dream of / Mystery in the Ortsmuseum Binningen – Werner Beetschen
Actor: Urs B. Mäglin
BEST ACTRESS
The Therapy – Hannia Guillen
Director: Daniel Aurelio
BEST TRAILER
ARLECCHINO and the Carnival of Venice – Jessica Anna Festa and Giovanni Festa
BEST POSTER
Mother Earth – Tobias Böttjer
BEST CREATIVE
The Invitation (Die Einladung) – Thorsten Schade
BEST DIRECTOR
Like Mother – Lucie Podobska
BEST CINEMATOGRAPHY
Two to Two to Two Two – Director Vasanth P
BEST SOUNDTRACK
Ain’t God Alright – Andrew J. Bullard IV, Jordan Chapman, Berto Garcia, David Palmer
BEST EDITING
Take a trip – Christos Karakasis
BEST VISUAL EFFECTS
Manasanamaha – Deepak reddy
BEST MAKE-UP
MØRD – Satanas- Toby Wulff
JURY SPECIAL AWARDS OF THE OCTOBER – NOVEMBER SESSION
BEST FILM
Gutrugooooo – Kishan Badarinath
BEST MOBILE FILM
Law of Retribution – Joseph Palmer
BEST DOCUMENTARY
Psychology of Migration 30″ – Ferhat Atik
BEST ANIMATION
Art Is Angst – Björn Granberg Ahlmark
BEST COMEDY
Quarantraining – Ashley Landrieu
BEST DRAMA
GREY – Mann Shah
BEST HORROR / MYSTERY / CRIME
When The Ticking Stops – Barbara Spevack
BEST SCI-FI / FANTASY / ACTION
The Voice of the Wind – Nathan Mouret
BEST ACTOR
Can You Breathe – Devon Moyer
Director – James C Newman
BEST ACTRESS
Prom Date – Amelia Gabbard
Director: James Buck
BEST TRAILER
Ebersberg -/Season III – Trailer – Manuel Weiss
BEST CREATIVE
Just a Friendly Obsession – George Ayvazyan
BEST DIRECTOR
Babička – Sayjal Purohit
BEST CINEMATOGRAPHY
God Spelled Backwards – Kofi A. Ntiforo
BEST EDITING
The Hole – Muyun Zhou
BEST MAKE-UP
The Orthodox – Nike Johnston
Director: John Perivolaris